Gaps Turşu

Karışık Turşu Malzemeleri: Mor-beyaz lahana, Havuç Kırmızı pancar, Kereviz kökü ve sapları Sarımsak Maydanoz-dereotu- nane 1.5 yemek kaşığı doğal deniz-kaya-Himalaya tuzu Alabildiği kadar kefir-yoğurt suyu ve sütten kestirilmiş peyniraltı suyu (Karışık olsun ki, probiyotik çeşiti de fazla olsun) 3 probiyotik poşet

• Yapılışı: Sebzeleri iyice yıkayıp kurumasını bekleyin (ki sudan bulaş olup da fermente olurken taşmasın) Lahana, havuç, pancar ve sarımsağı mutfak robotundan geçiriniz ve kocaman bir kaba dökünüz. Maydanoz, dereotu, naneyi ve diğer eklemek istediğiniz yeşillikleri ince ince kıyarak tencere içindeki karışıma ekleyin. Tüm karışımı doğal tuz ile güzelce ovup sulanması için bekletin. İçine yoğurt-kefir-peyniraltı suyunu ve probiyotikleri dökün ve iyice karıştırın.

• Sonra bu karışımı birer litrelik cam kavanozlara doldurun ve küflenmemesi için hava kalmayacak şekilde kapatın.

• Kapağını sıkıca kapatıp oda sıcaklığında 5-7 gün kadar kalmalı. Sonra buzdolabına alabilirsiniz.

• Önemli Not: Fermentasyon sırasında asla küflenme olmamasına dikkat ediniz. Küf son derece tehlikelidir. Küflenmeyi önlemenin yolu havasız ortamda (aneorobik) fermente olmasını sağlamak ve sebzelerin kavanozun üstüne çıkmasını önlemek için üzerine bir ağırlık koymaktır.

• Bu turşu içindeki yoğurt-kefir-peyniraltı suları, probiyotikler de eklendiği için turşunun kendi zengin anaerobik bakterileri yanında çok çeşitli probiyotik zenginliğe ve sindirim enzimlerine sahiptir.

• Her öğün öncesinde küçük miktarlardan başlayıp bir fincana kadar tüketilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

keci-boynuzu-unu-ile-kurabiye
Keçi Boynuzu Unu ile Kurabiye

Keçi boynuzu unu ile tatlandırılmış kurabiyeler harika...…

Devamını Oku
findikli-terayagli-unsuz-kurabiye
Fındıklı Terayağlı Unsuz Kurabiye

Sağlık deposu fındıktan çekilmiş un ve tereyağının lezzeti biraraya gelince orta…

Devamını Oku
fermente-kiraz-ve-domates
Fermente Kiraz ve Domates

Fermente ürünler bir yandan probiyotik içerikleri nedeniyle bağırsak floranızı destek…

Devamını Oku